Leasing aut używanych

Leasing aut używanych, obok wynajmu długoterminowego, to najchętniej wybierana opcja finansowania pojazdu dla firm. W przypadku leasingu samochodów używanych warto pamiętać o kilku ograniczeniach, które wpływają na możliwość wyboru tego typu finansowania. Do najważniejszych należą wiek pojazdu, który dla samochodów osobowych wynosi maksymalnie dwanaście lat z okresem finansowania, a także dokument sprzedaży – faktura VAT 23% lub faktura VAT marża.

Na czym polega leasing używanego pojazdu?

Leasing samochodu używanego jest podobny do leasingu nowego auta. W tym przypadku również zawiera się umowę leasingową, czyli umowę cywilnoprawną, która podpisywana jest przez leasingodawcę i leasingobiorcę. Leasingobiorca po wniesieniu czynszu inicjalnego, czyli wkładu własnego otrzymuje w użytkowanie pojazd na okres określony w umowie, a następnie przez cały czas jej trwania płaci comiesięczne raty. Przedsiębiorca może wybrać dwie formy leasingu pojazdu – leasing finansowy lub operacyjny. W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca nie wpisuje pojazdu do ewidencji środków trwałych przedmiotu leasingu i nie dokonuje on odpisów amortyzacyjnych, natomiast rata leasingowa netto oraz Vat są dla niego kosztami do odliczeń. W przypadku leasingu finansowego lub pożyczki leasingowej leasingobiorca odlicza odsetki od raty leasingowej i amortyzuje pojazd.

Polski Ład a odsprzedaż poleasingowego auta

Leasing nowych jak i używanych samochodów od 2022 roku wiąże się z nowymi obostrzeniami. Dotyczy to wykupu i odsprzedaży pojazdu przed upływem 6 lat od dnia nabycia – wykupu pojazdu z leasingu. Przepisy Polskiego Ładu sprawiły, że leasing samochodów używanych może nie być tak korzystny, jak do tej pory. Jest jednak furtka, która pozwala uniknąć podatku i składki zdrowotnej. Aby nie płacić podatku i składki zdrowotnej, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na przekazanie auta w darowiźnie członkom rodziny. Jeśli obdarowany je sprzeda, nie zapłaci składki zdrowotnej, a gdy zaczeka z transakcją pół roku, nie musi się też przejmować PIT. Ministerstwo Finansów potwierdza, że Polski Ład nie zabrania darowizny wykupionego z leasingu samochodu na rzecz członka rodziny. Przyznaje też, że nie powoduje to żadnych negatywnych skutków w PIT.