Opłacalność leasingu

Leasing to wciąż jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu samochodu.  Istnieje jednak wiele czynników, które w sposób bezpośredni wpływają na opłacalność leasingu. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?

Dochody a leasing

Jednym z pytań, które najczęściej zadają osoby rozważające leasing jest to, przy jakich dochodach staje się on opłacalny. Tak naprawdę nie ma jednak ustalonej jednej, odgórnej kwoty. Oczywiście nie można przy tym zapominać o konieczności skalkulowania własnego budżetu oraz zestawienia go z tym, jaki samochód chce się wziąć w leasing. Aby zrobić to dobrze, warto skorzystać z fachowego doradztwa eksperta. Wskaże on, jaki model w przypadku danego budżetu jest w zasięgu oraz jak zoptymalizować koszty finansowania.

Cena pojazdu

Opłacalność leasingu uzależniona jest także od tego, ile dokładnie kosztuje konkretny model pojazdu. Jak okazuje się w praktyce, w przypadku modelu drogiego, leasing pod względem podatkowym jest korzystniejszy, aniżeli zakup lub kredyty i pożyczki samochodowe. Będzie to miało znaczenie m.in. w przypadku późniejszego wykupienia pojazdu. Wynika to z faktu, że ewentualne wykupienie traktowane jest jako transakcja osobna do leasingu.

Okres obowiązywania umowy

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na opłacalność takiego sposobu finansowania jest to, jak długi będzie czas obowiązywania umowy. Okazuje się, że jej skrócenie w wielu przypadkach po prostu się nie kalkuluje. Wynika to zazwyczaj z wyższego kosztu tzw. opłaty manipulacyjnej pobieranej przez leasingodawcę. Wpływ ma na to także to, że przy skróceniu czasu oferent rezygnuje tylko z części odsetek, bez rezygnowania z marży. Skutkuje to tym, że kontynuacja umowy to  w wielu przypadkach po prostu bardziej opłacalna decyzja.

Chcesz dowiedzieć się co zrobić, aby leasing samochodu był dla Ciebie zdecydowanie bardziej opłacalny? Zależy Ci na tym, aby finansowanie było możliwie jak najbardziej bezproblemowe? Jeśli tak, to koniecznie się z nami skontaktuj i zasięgnij naszych wskazówek.