Leasing konsumencki

Leasing konsumencki uznawany jest za najkorzystniejszą formę finansowania w działalności gospodarczej. Nie bez przyczyny jest tak popularny nie tylko wśród dużych, ale też w małych firmach. Teraz dostępny jest również dla osób prywatnych. Kto więc może skorzystać z leasingu?

Kto może korzystać z leasingu konsumenckiego?

Choć leasing najczęściej kojarzy się z zaopatrywaniem firm w pojazdy i maszyny, z tej formy finansowania inwestycji mogą obecnie korzystać także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W tym przypadku sama zasada działania leasingu konsumenckiego się nie zmienia: leasingodawca udziela leasingobiorcy prawa do korzystania z danej rzeczy (najczęściej samochodu) na określony czas. Leasingobiorca zobowiązany jest w zamian do spłacania rat za przedmiot umowy. Zakończenie kontraktu może, ale nie musi zakończyć się wykupieniem leasingowanej rzeczy.

Czy leasing konsumencki jest opłacalny?

Leasing jest opłacalną formą finansowania nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla osób prywatnych. Składa się na to kilka powodów:

  • umowa leasingowa nie wymaga tak wielu formalności jak tradycyjny kredyt. Do jej zawarcia wystarczy dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu i otrzymywanych dochodach oraz – oczywiście – odpowiedni wniosek;
  • raty leasingowe są niższe od rat kredytowych, co często umożliwia wybranie auta z wyższej półki;
  • umowa może zakończyć się wykupieniem wypożyczonego auta w bardzo atrakcyjnej cenie lub wymianą go na inny model;
  • leasing konsumencki zwiększa zdolność kredytową;
  • forma ta nie wymaga od klienta wkładu własnego.

Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać leasing konsumencki?

Zawarcie umowy leasingu konsumenckiego jest znacznie prostsze niż na przykład uzyskanie kredytu. Aby skorzystać z leasingu samochodu wystarczy, że masz ukończony 18. rok życia oraz wykażesz posiadanie aktualnej umowy o pracę, kontraktu zagranicznego lub wskażesz dochody osiągane w innej walucie.